"WYNIK JEST EFEKTEM A NIE CELEM" - RELACJA ZE STAŻU W RAKOWIE CZĘSTOCHOWA

Dodano 26.8.2019

    Trenerzy Paweł Tatara, Piotr Żurowicz i Norbert Onuoha w ostatnim czasie odbyli tygodniowy staż trenerski w Akademii Rakowa Częsotchowa.

    Dlaczego wybrali akurat to miejsce na swoje dokształcanie? Odpowiedź poznajemy, gdy uświadomimy sobie, że szefem tamtejszej Akademii jest Marek Śledź, trener, który zasłynął z systemowej pracy z młodzieżą.

    M. Śledź wdrożył w Rakowie metodologię tzw. periodyzacji taktycznej, w której zawierają się Fundamenty Gry.

    Trenerzy - stażyści zostali w Częstochowie serdecznie przyjęci. Pracownicy Rakowa byli otwarci i służyli pomocą.

- Mieliśmy możliwość obserwacji w treningu zespołów od U - 9 do drużyny Rezerw. Co ciekawi, wszystkie drużyny, począwszy od kategorii żak do juniora starszego, trenują na dwóch sztucznych boiskach, jednak dzięki dobrej organizacji dla wszystkich starcza miejsca w ciągu całego mikrocyklu treningowego, gdyż jak mówi Dyrektor Akademii: "Kultura organizacji kroczy przed sukcesem". - opowiadają trenerzy.

    Trenerzy Tatara, Żurowicz i Onuoha obywali długie rozmowy z trenerami Akademii dotyczące modelu gry, programu szkolenia jak i wspomnianej wcześniej periodyzacji taktycznej. Dodatkowo mieli możliwość czynnego uczestnictwa w treningach, udziału w analizach gry poszczególnych zespołów, odprawach treningowych. Dodatkowe zdanie należy poświęcić trenerowi Norbertowi , który sam poprowadził niektóre części jednostek treningowych na kilku zajęciach. ( więcej na ten temat w osobnym artykule w przyszłości).

- Każdy z trenerów częstochowskich cierpliwie odpowiadał nam na pytania przed i po zajęciach, czasem nawet w trakcie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy oraz organizacji, którą stworzył szef Akademii, pracując w niej zaledwie od dwóch lat. Wszyscy trenerzy używali tej samej nomenklatury. Treningi od najmłodszych do najstarszych grup były prowadzone wg takiego samego mikrocyklu treningowego (oczywiście różniły się intensywnością). Każde ćwiczenie musiało zawierać element zależny od decyzji samego zawodnika, nie można było spotkać "zamkniętych ćwiczeń" w stylu: Jasio do Stasia, Stasio do Krzysia. - relacjonują trenerzy.

    Podsumowując, Akademia Rakówa Częstochowa to miejsce dobre dla głodnych wiedzy, gdzie można podpatrzeć wartościowe metody pracy z dziećmi i młodzieżą. Trenerzy Tatara i Żurowicz już zapowiedzieli, że z ogromną chęcią jeszcze tam wrócą, natomiast trener Norbert, wielce prawdopodobne, że sam będzie ich tam witał :)  (trzymamy kciuki)

    Na zakończenie to co najważniejsze, czyli ogromne podziekowania dla Pana Dyrektora Marka Śledzia za zgodę i wspaniałe przyjęcie na stażu oraz wszelką pomoc. Kolejne słowa podziękowań kierujemy do wszystkich trenerów Akademi, a w szczególności do Patryka Kajderowicza, Pawła Nocunia, Filipa Raczkowskiego, Karola Idzikowskiego i Adama Studnickiego za dzielenie się wiedzą, doświadczeniami i spostrzeżeniami.

MKS SYGNAŁ LUBLIN

Zemborzycka 3
Lublin 20 - 450

sygnal.biuro@o2.pl