Jak rozwijać pewność siebie u dzieci?

 

 Każdy rodzic chciałby mieć pewne siebie dziecko, które będzie czuło się skuteczne i wartościowe. Przedstawiamy Wam 5 prostych sposobów na rozwijanie tej umiejętności u  swoich pociech. Każdy jest inny i dysponując szerokim wachlarzem narzędzi, zwiększamy swoje szanse dotarcia do różnych osobowości. Poniższe wskazówki będą cenne  zarówno dla rodziców, jak i dla trenerów. Miłej lektury!

 1. Poczucie bycia częścią grupy. Dzieci i młodzież budują swoją pewność siebie poprzez bycie częścią grupy. Bycie postrzeganym przez grupę, jako skutecznym w jakimś  aspekcie wzmacnia ich poczucie wartości. Im dziecko starsze, tym bardziej utożsamia się z rówieśnikami, ale zanim nasz syn lub córka przeniosą swoją uwagę z rodziców na  grupę przyjaciół warto dać im znać, że są w czymś dobrzy. W czym dobre jest Twoje dziecko? Powiedz mu o tym, a także przypominaj w trudnych chwilach. 

 2. Stawianie sobie celów i realizowanie ich wzmacnia pewność siebie poprzez poczucie skuteczności. Człowiek zawsze był i jest nastawiony na działanie, taka jest natura  ludzka. Jeszcze lepiej, jak sami wybieramy, co możemy robić - sprawia nam to większą satysfakcję. Nie inaczej jest z dziećmi. Pozwólmy wybrać naszemu dziecku zadania, które  będzie wykonywać - w domu lub podczas odrabiania lekcji. Niech zacznie od małych celów - zrobić jedno zadanie z wybranego przedmiotu. Zachęcajmy dziecko do  sprawdzenia swoich odpowiedzi oraz do stawiania sobie nowych celów.  

 3. Zaufanie ważnej osoby. Otrzymywanie odpowiedzialnych zadań może przyczynić się do zwiększenia pewności siebie. Dzieci chcą czuć się potrzebne. Zaangażujmy je do  wspólnego działania. Zakupy, drobne naprawy, gotowanie itd. Nikt nie lubi otrzymywać rozkazów, więc powiedzmy mu, że potrzebujemy jego pomocy. Poza tym trudniej  odmówić kulturalnej prośbie.

 4. Pozytywna komunikacja. Pochwała za konkretne zachowanie może wpłynąć pozytywnie na budowanie pewności siebie. Dajmy dziecku znać, kiedy robi coś dobrze. Dzieci  szybko uczą się, że skupiamy swoją uwagę na nich, kiedy rozrabiają - nie robią tego celowo, one potrzebują tylko wiedzieć, że ktoś się nimi interesuje. Powiedzmy mu, że dobrze  coś zrobiło, że świetnie sobie z czymś poradziło. Dzieci otrzymują wskazówki do powtarzania zachowań, na które dorośli zwracają uwagę, więc jeśli zwracamy tylko uwagę na  ich złe zachowania, to czego od nas się uczą?

 5. Poczucie kontroli. Poczucie, że mają wpływ na to, co dzieje się w ich życiu może rozwija pewności siebie. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego gry komputerowe są tak  popularne? Kto kontroluje “wirtualnym światem” w grze? Na co ma wpływ dziecko w prawdziwym świecie? Dajmy dziecku czasami “kontrolowany” wybór. Zacznijmy od  drobnych rzeczy - co zje na śniadanie. w co się ubierze? Oddajmy mu jeden dzień na wspólne robienie czegoś, co samo wybierze. Dzieci będą rozwijać poczucie skuteczności, a  my wcielimy się w rolę dziecka na chwilę.

 ŁUKASZ RUTKOWSKI

" O treningu młodego sportowca"

 Najważniejszymi filarami sukcesu sportowego, szczególnie dla dzieci i młodzieży są ; Odżywianie, Nawadnianie, Sen ,Właściwy trening, oraz Odpoczynek.

1. Odżywianie

Jak ciężko nie będziesz trenował, bez właściwego odżywiania Twój organizm szybko się zbuntuje. W najlepszym przypadku nie będziesz miał siły na meczu, w najgorszym ulegniesz poważnej kontuzji. Oto 4 zasady właściwego żywienia:

1.Jedz kolorowo – im więcej kolorów na talerzu tym lepiej, tylko wtedy będziesz miał pewność ,że dostarczyłeś organizmowi wszystkich niezbędnych makroskładników ( białko, węglowodany, tłuszcze) jak i mikroskładników i witamin.

2.Jedz białko w każdym posiłku – białko jest niezbędnym budulcem mięśni, wpływa na regeneracje po ciężkim treningu i jest absolutnie podstawowym składnikiem diety sportowca. Młody zawodnik powinien spożywać dziennie około 1,6g x Masa ciała. Najlepszymi źródłami białka są : chude mięso, warzywa strączkowe, nabiał, ryby.

3.Jedz zdrowe tłuszcze – zdrowe tłuszcze są istotnym składnikiem diety sportowca, ponieważ są doskonałym środkiem przeciwzapalnym, poprawiają prace mózgu, a także przyspieszają regeneracje po treningową. W codziennym jadłospisie zatem powinny znajdować się tłuste ryby, oleje, orzechy, lub suplementacja tranem. Szczególnie ważne dostarczenie kwasów omega 3 i 6 jest podczas kontuzji, wraz z białkiem jest to podstawa szybszego powrotu na boisko.

4.Nie eksperymentuj z jedzeniem przed meczem – Tak jak trenujesz cały tydzień,żeby dobrze wypaść w meczu, tak musisz się dobrze odżywiać przez cały czas, jeden posiłek nic nie zmieni. Przed meczem wybieraj posiłki sprawdzone, lekkostrawne, takie po których czujesz się dobrze

2. Nawadnianie

O roli nawadniania w życiu człowieka można by napisać książke, oto 3 najważniejsze punkty ;

1. utrata od 1 – 3% masy ciała wraz z potem powoduje znaczne opóźnienie czasu reakcji, szybkości i wydolności sportowca. Więc zawodnik o wadze 70 kg utraci około 1 litra potu, prawdopodobnie nie będzie już tak efektywny. Obrońca nie zdąży za akcją, a bramkarz będzie miał problem z obroną rzutu wolnego

2. Dzienne zapotrzebowanie na wodę młodego sportowca to 30-40ml x masa ciała w kg, czyli nasz 70 kilogramowy zawodnik powinien spożyć 2,1 – 2,8 litra wody dziennie( 30-40x 70kg). Wypij 0,5 litra wody przed treningiem, oraz 0,25l  na każde 15 minut treningu.

3.Pij zdrowo – Jako sportowiec przede wszystkim powinieneś pić wodę (mineralną, filtrowaną, stołową), dobre są także soki 100%, oraz zielona herbata. Unikaj kolorowych napojów, pseudo suplementów w płynie, oraz soków z kartonów.

3. Sen

Nic bardziej nie wpływa negatywnie, lub pozytywnie  na formę sportową jak sen. Przy jego braku, lub zaburzeniu organizm regeneruję się znacznie wolniej, przez co przy napiętym grafiku treningowym nie trudno o przetrenowanie, lub kontuzje. Młody sportowiec powinien spać 8-10 godzin na dobę, najbardziej korzystny dla organizmu jest czas pomiędzy 22 :00 a 1:00 w nocy, wtedy testosteron (hormon wzrostu) powoduje wzrost u dzieci, wzrost mięśni, regenerację uszkodzeń. W dobie internetu, playstation, oraz hałasu, higiena snu jest niezwykle istotna , oto najważniejsze punkty ;

1.Pomieszczenie w którym śpisz powinno być jak najciemniejsze, temperatura optymalna, materac wygodny.

2.Na pół godziny przed snem unikaj światła telewizora, komputera, czy smartfona. Wyłącz wifi, a telefon zostaw w innym pokoju, unikniesz w ten sposób działania fal  elektromagnetycznych.

3.Pamiętając że pożyteczny testosteron jest najaktywniejszy pomiędzy 22 a 1, postaraj się zasypiać i budzić codziennie o podobnej godzinie.

4. Odpoczynek

Trening odbywa się w cyklach:
Trenujemy (pojawia się zmęczenie) -> odpoczywamy (organizm zbiera siły) - > trenujemy, ale już na wyższym poziomie (organizm się przygotował).

Tylko  w ten sposób będziecie coraz szybsi, silniejsi, wytrzymalsi. Jeżeli nie odpoczniecie, organizm nie zbierze sił i będziecie w najlepszym wypadku stać w miejscu, w najgorszym zaliczycie spadek formy.

 

JACEK PIEGZA - trener przygotowania motorycznego, fizjoterapeuta

MKS SYGNAŁ LUBLIN

Zemborzycka 3
Lublin 20 - 450

sygnal.biuro@o2.pl